Cukr oslabuje imunitní systém proti infekcím

  

Vysoké hladiny cukru v krvi znatelně oslabují imunitní systém, což vede jak k častějším, tak k horším a delším průběhům všech zánětů. A netýká se to jen onemocnění cukrovkou, několikahodinové "omráčení" imunitního systému vlivem cukru bylo prokázáno i u zdravých lidí, kteří holdují sladkostem.

  

  
Oslabení imunity obyčejným cukrem
    
Bílé krvinky, tzv. leukocyty, jsou krevní buňky, zodpovědné za boj s infekcemi. Vysoké hladiny cukru v nich způsobují snížení ATP a tím útlum jejich imunitní aktivity. Dochází tak k oslabení zejména jejich schopnosti přemístění se na místo infekce, přilnutí k baktériím a fagocytózy, tedy pohlcování baktérií a dalších mikroorganismů.
  
V rámci imunitního systému bylo vedle leukocytů vysledováno i snížení aktivity tzv. komplementu, pomocného při boji s infekcí.
  
V 70. letech proběhla studie, ve které byla odebrána krev nalačno a srovnána s krví lidí po konzumaci 100 gramů cukru:
  
"Počet bílých krvinek byl ve studii sice po náloži cukru stejný, ale výrazně se oslabila jejich schopnost fagocytózy ve srovnání s krví nalačno anebo s krví po konzumaci vlákniny. Tedy došlo k oslabení imunity."
Podobně i další studie studie prokázaly po konzumaci cukru několikahodinové oslabení bílých krvinek, a to až o 40%. Porucha obranyschopnosti vlivem rychlého nárůstu cukru v krvi se projeví nejvíce u bakteriálních a mykotických (plísňových) zánětů ve smyslu vyšší náchylnosti k infekcím a jejich horšího a delšího průběhu.
  
"Obyčejný cukr dokáže na mnoho hodin oslabit schopnost organismu bojovat s baktériemi a plísněmi."
  
   
Cukr podporuje infekce a záněty
    
Častá konzumace cukru a také nasycených tuků vede postupně také k tzv. inzulinové rezistenci (neschopnosti buněk přijímat cukr), obezitě a k onemocnění cukrovkou, u kterého se pak stává stav oslabení imunitního systému ještě výraznější.
  
"Oslabení imunity vyšším krevním cukrem bylo prokázáno nejen u bakteriálních a mykotických infekcí, ale také na příkladu respiračních viróz u pacientů s cukrovkou, u kterých se udává několikanásobně vyšší riziko závažného průběhu." 
Není potřeba se ale úplně cukru vzdávat. Namísto sladkostí, doslazovaných jídel, limonád a zpracovaných džusů volte celé ovoce, které je sice také sladké, ale kde je současně přítomna jak vláknina, způsobující pomalejší nárůst glykémie, tak i vitamíny a flavonoidy, bojující proti infekcím a zánětům. Tedy vliv nezpracovaného ovoce je i přes jeho sladkost naopak protizánětlivý.
    
"Aby nedocházelo vlivem cukrů ve stravě k oslabení imunity, namísto doslazovaných potravin a umělých nápojů konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu s dostatkem vlákniny, vitamínů a protizánětlivých flavonoidů."

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."