Mykotické záněty dutiny ústní

  

Příčinou mykotických bílých povlaků, zarudnutí a pálení sliznice může být cukrovka, oslabená imunita anebo stavy po užívání antibiotik. Léčba patří do rukou lékařů, ale stav lze ovlivnit i úpravou stravy a zanecháním kouření.
 
        
Plísňové záněty dutiny ústní (tzv. mykotické stomatitidy) se mohou projevit pálením sliznice jazyka nebo patra. V dutině ústní nalézáme typické bílé povlaky, ale někdy jen zarudnutí sliznice.
    
"Příčinou bývá cukrovka, období po užívání širokospektrých antibiotik, imunosupresiv, kortikoidů, inhalačních léků proti astmatu, oslabení imunity, ale vliv má i kouření, zubní protézy, poškození sliznice po ozáření radioterapií u onkologických pacientů a nedostatek slin, které mají protimikrobiální ochranný účinek na sliznici."
Léčba mykotických zánětů proto patří do rukou lékařů. Kultivačně je nejčastějším původcem plíseň Candida.
  
Během léčby mykóz by se mělo zanechat kouření a změnit stravu.
    
"Stran úpravy stravy se u mykotického zánětu doporučuje zejména omezení sladkostí, alkoholu a dráždivých jídel. Naopak vhodné jsou zakysané mléčné produkty s obsahem živých bakterií, čerstvá zelenina, a stran doplňků stravy vitamíny a zinek."

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."