SKRYTÉ PŘÍČINY Pálení jazyka

  

Důvodem dlouhodobého pálení jazyka může být skrytý nutriční nedostatek železa, vitamínů B anebo zinku. Je však nutno vyloučit i mykotický zánět, refluxní onemocnění a další příčiny.
 
      
Záněty jazyka (tzv. glositidy) se mohou projevit vyhlazením a zarudnutím povrchu sliznice. K tomu se může přidat i prosak, přecitlivělost, pálení až bolestivost.
  
"Z nutričních příčin je nejčastější nedostatek železa, typicky po krevních ztrátách, nedostatečným příjmem ve stravě u vegetariánů anebo zhoršeným vstřebáváním u chronických zánětů střev."
Mezi další projevy nedostatku železa patří únava, suchá a bledá kůže, záněty ústních koutků, bolestivé poruchy sliznice dutiny ústní, otoky rtů, oslabená imunita s častými infekcemi aj.
 
Vstřebávání železa napomáhá vitamin C a zakysané výrobky. Naopak zhoršení vstřebávání železa ze stravy bylo popsáno vlivem vápníku, který se váže se na stejný přenašeč ve střevě.
  
Dalším viníkem jeho sníženého vstřebávání může být i nadměrné pití kávy nebo zeleného a černého čaje, které obsahují polyfenoly, vázající na sebe železo, a tvořící s ním nevstřebatelný komplex (zhoršené vstřebávání železa se týká železa nehemového, tedy z rostlinných zdrojů).
  
"Jednou z příčin zánětů jazyka může být nedostatek vitamínů B, zejména B12, který se může projevit při na vitamíny chudé stravě, alkoholismu anebo chronických střevních zánětech."
Alkoholici, podobně jako lidé trpící na ulcerozní kolitidu anebo Crohnovu nemoc, by proto měli upravit stravu anebo doplnit vitamíny B. Při výběru doplňku stravy je vhodné volit celý komplex, ve kterém by měl být obsažen vitamín B2, B3, B6, B9-folát a B12 (složitější situace může nastat u chronických střevních zánětů s poruchou vstřebávání živin, kdy nastává nutnost doplnit chybějící vitamíny a prvky formou injekční).
  
"Příznak pálení sliznice dutiny ústní u alkoholiků může vzniknout také následkem nedostatku zinku."
Nedostatek zinku může stát za pálením sliznice dutiny ústní včetně jazyka, ale nezpůsobuje vyhlazení jeho povrchu. Chybějící zinek je velmi častý stav u alkoholiků.
 
V pátrání po příčinách pálení jazyka nebo patra je nutno kromě nutričního deficitu železa, vitamínů B anebo zinku však zvažovat i infekční příčiny, zejména mykotické (plísňové), dále mechanické poškození sliznice, přecitlivělost na materiál zubních protéz nebo výplní, poškození kyselým žaludečním obsahem při refluxní chorobě, některá autoimunitní onemocnění sliznic, alergie na potraviny a nedostatek slin v následku autoimunitního anebo u onkologických pacientů poradiačního poškození slinných žláz.

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."