Skrytý vliv zánětu na změny imunity, metabolismu a psychiky

  

Je známo, že vlivem prozánětlivého stylu života se udržuje obezita, negativní psychické změny, únava a také poruchy imunitního systému se sklonem k infekcím, autoimunitním onemocněním, alergiím i zhoubným nádorům.

 

  
Zánět je přirozená a potřebná reakce organismu. Je zahájen tvorbou prozánětlivých cytokinů, což jsou signální látky, které se dostávají krevním oběhem do celého těla a vedou k imunitní a kardiovaskulární reakci, změnám metabolismu, a dokonce i ke změnám chování jedince.
 
Cílem zánětlivé reakce je vyléčení, ale náš vlastní imunitní systém nás skrze zánět může také oslabit a zranit, a to v případech, kdy je nadměrně a dlouhodobě aktivovaný.
 
Prozánětlivá aktivace organismu nastává nejen při různých onemocněních, zranění anebo infekci, kdy je potřebná, ale i vlivem nezdravého životního stylu, skrze který se stává kontraproduktivní a ubližuje.
"Prozánětlivě působí zejména kouření, přejídání se, uzeniny, smažená a grilovaná jídla, některé tuky, sladkosti apod., ale i různé toxiny z prostředí, obezita, stres, nevyspání a nedostatek pohybu."
Takovýto zánět vlivem špatného stylu života působí dlouhodobě a škodlivě, nemá tendenci ke vstřebání, a pro jeho mírnou intenzitu ho lze laboratorně jen těžko odhalit.
    
"Prozánětlivý styl života se může projevit únavou, neschopností zbavit se zásob tuku zejména v oblasti břicha, bolestmi svalů, problémy s trávením, kožními vyrážkami, oslabenou obranyschopností proti infekcím a nádorům, autoimunitními reakcemi, alergiemi, depresemi, úzkostmi, demencemi, kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou a urychleným stárnutím celého organismu."
   
Typickým příkladem toxického vlivu a chronického zánětu v těle jsou kuřáci. Vedle toho samotný nikotin snižuje funkčnost bílých krvinek, tedy kuřáci současně trpí na oslabenou imunitní reaktivitu proti infekcím a sníženou schopnost regenerace. Kromě přímého poškození tkání si způsobují i zúžení cév v celém těle, a tedy nedokrvování orgánů. V případě operace anebo zranění jsou pak považováni za rizikové pacienty s mnohem vyšším výskytem interních komplikací, cévních mozkových příhod a nehojení se ran.
"Kouření je dosud nejvýznamnější negativní faktor životního stylu, stojící za výskytem nejen známých karcinomů různých lokalit, ale i za komplikovaným hojením ran, chronickou bronchitidou, hypertenzí, srdečními infarkty, cévními mozkovými příhodami, poruchami nálad a neurodegenerací, tedy demencemi."
      
Dalším jiným příkladem zánět vyvolávajícího stylu života jsou nesportující obézní jednici, u kterých je tuková tkáň zdrojem prozánětlivých cytokinů, vylučovaných do organismu, a vedle toho i nedostatek pravidelné fyzické aktivity vede k vyšší zánětlivé reaktivitě imunitních buněk ve srovnání se sportovci. V případě operace mají také větší procento interních komplikací, infekcí a horšího hojení ran.
"Obézní lidé se dostávají do začarovaného kruhu, kdy chronický zánět v organismu vlivem přítomnosti nadmíry tukové tkáně a jím vyvolaná insulinová rezistence ještě více podporuje tendenci k přejídání se a udržování tukových zásob, zejména v oblasti břicha. Samotná obezita navíc oslabuje imunitní obranyschopnost."
Podobně je na tom s oslabením imunity ale i opačný extrém, tedy anorexie.
  
Chronický zánět v těle si však můžeme vyvolat i jen nezdravou stravou, nadměrným dlouhodobým psychickým stresem či dlouhodobě neodstatečným přerušovaným spánkem.
    
   
Kouření, nedostatek pohybu, obezita, prozánětlivá strava a nepřiměřený psychický stres vedou tedy k dlouhodobému zánětu, který je spojen s oslabením imunitních funkcí a se zhoršením schopnosti regenerace tkání. Tento mírný udržující se zánět sice nevnímáme, ale je pak v případě akutního onemocnění anebo operace skrytou a hlavní příčinou mnoha nepříjemností jako je vyšší sklon k infekcím, celkově horší průběh infekcí, prodloužené hojení ran, interní komplikace a na úrovni psychiky může být důvodem předrážděnosti, úzkostnosti, únavy či depresí. K tomu byl prokázán vliv na urychlený vývoj zhoubných nádorů, kterému napomáhá nejen genetika a přísun kancerogenů zvenčí, ale právě i samotné chronické prozánětlivé prostředí.
 
"Zdravý životní styl, protizánětlivá dieta, nekouření, dostatek spánku, kontrola stresu a pravidelná sportovní aktivita je naopak velmi dobrá investice, která zlepšuje stabilitu psychiky, snižuje zánětlivou reaktivitu organismu a posiluje obranyschopnost v případě zranění, infekce anebo nádoru."

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."