Zánět dásní a parodontitida 

  

Na zánět dásní může mít kromě stomatologických příčin vliv kouření, alkohol a nadmíra cukrů ve stravě.
     
    
Samotná gingivitida je označení pro povrchový zánět sliznice dásní, parodontitida je pak pokročilejší stav, který postihuje i hlubší struktury.
Projevuje se zarudnutím, bolestivostí, otokem, krvácivostí dásní a obnažením zubních krčků.
  
Léčba patří do rukou stomatologů a prevence spočivá ve správné hygieně dutiny ústní a v pravidelném odstraňování zubních plaků a kamene, které jsou zdrojem bakterií.
 
V lékárnách však vedle toho existuje celá řada lokálních přípravků k výplachům dutiny ústní, se kterými si můžete pomoci i sami doma.
 
Kromě stomatologických lokálních příčin se na vývoji chronického zánětu dásní významně podílí oslabená imunita, cukrovka, kouření, alkohol anebo nevhodná strava, zejména nadmíra cukrů.
  
“Pozitivní vliv při léčbě zánětu dásní má kromě hygieny a dezinfekce dutiny ústní také dieta s omezením sladkostí, dostatek zeleniny, a z doplňků stravy přidání omega-3 mastných kyselin z rybího oleje, selenu, vitamínů C, E, A, D a vápníku.”
Samostatnou kapitolou je pak nedostatek zinku, který v typickém případě vzniká následkem častého pití alkoholu. Nedostatek zinku vede obecně k zánětlivým změnám v oblasti sliznice dutiny ústní a přispívá i ke zhoršení zánětu dásní. Jeho doplnění proto může mít také efekt, zejména u alkoholiků.

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."