Záněty ústních koutků

   

Záněty koutků ústních mohou být způsobeny nejen lokálními kožními vlivy, ale i někerými nutričními nedostatky anebo oslabením imunity.

    

          
V příčinách zánětu ústních koutků (tzv. angulární cheilitidy) je více faktorů. Z místních je to typické dráždění mechanicky a vlivem slin, vznikající při poklesu tkáně úst u starších lidí a při ztrátě chrupu, kdy se koutky více uzavírají, což vede ke tření kůže a udržování vlhkého prostředí. Poškozená kůže mechanicky a slinami je pak u nich příčinou plísňových (mykotických) a bakteriálních zánětů, které dávají typický obraz zarudlých, rozpraskaných a bolestivých koutků.
  
"Kromě známých lokálních příčin, které se objevují zejména u starších lidí, však existuje i velká skupina případů, ve kterých se uplatňují nutriční vlivy, jako je nedostatek železa, vitamínů B a u alkoholiků navíc nedostatek zinku."
U případů nedostatku železa anebo vitamínů B můžeme nalézt také zánět jazyka, který je v těchto případech vyhlazený a zarudlý.  
   
Nedostatek zinku u alkoholiků se projevuje obecně záněty sliznic a kůže, tedy nejen v oblasti koutků a dutiny ústní, ale i jinde ve formě kožních ekzémů, vypadávání vlasů aj.
  
"Důvodem nedostatku zinku u alkoholiků nebývá pouze nižší příjem vlivem špatné stravy, ale i vyšší vylučování zinku vlivem alkoholu a jeho snížené vstřebávání, které je typické také pro osoby s chronickými záněty střev, jako je ulcerózní kolitida či Crohnova nemoc, anebo s chronickým zánětem slinivky břišní."
  
Vzniklý nedostatek zinku navíc zpětně zhoršuje vývoj těchto onemocnění prozánětlivým vlivem na sliznice, zvýšením oxidačního stresu a oslabením imunitní obranyschopnosti.
  
"Z dalších celkových příčin mohou záněty koutků vznikat vlivem oslabené imunity anebo cukrovky."
Zde je pak příčina v oslabené obranyschopnosti a ve zvýšeném krevním cukru, který podporuje růst plísní.
  
"Na záněty koutků také trpí častěji lidé s ekzémy, kteří jsou náchylnější k podráždění kůže."
Může se u nich jednat o alergickou kontaktní dermatitidu, která je dána přecitlivělostí na alergeny, například na kosmetické přípravky, zubní pastu, amalgamové zubní výplně anebo na některé potraviny. Při neustupujících potížích je proto vždy vhodné vyšetření dermatologem a alergologem.
   
Jako prevence zánětů ústních koutků by se měla dodržovat hygiena dutiny ústní, zanechání kouření a omezení alkoholu.
  
"V rámci stravy pomáhá odepření si sladkostí a doplnit chybějící železo, zinek a vitamíny B."
Stran vitamínů B se doporučuje B2, B3, B5, B7, B9 a B12, které lze zakoupit v komplexu.
   
V rámci lokální léčby je k dispozici celá řada volně prodejných protizánětlivých produktů, mezi nimiž dobře účinkují masti s obsahem zinku anebo lze zkusit dezinfekční přípravky (např. přírodní tea tree olej aj.).
   
Pokud je stav vážnější a neodeznívá, lékař může předepsat antimykotickou mast, a pokud se jedná o ekzém, tak kortikoidní mast.

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."